На пчеларникот во јули PDF Печати Е-пошта
Напишано од Ацо Тодоровски   
Недела, 28 Јуни 2009 14:15

Јули  е последниот месец од периодот кога пчелината заедница го достигнува максимумот во својот развој. На пчеларникот состојбата полека се стабилизира .

Последна промена на Четврток, 02 Јули 2015 21:50
Повеќе...
 
Драка PDF Печати Е-пошта
Напишано од А.Т.   
Понеделник, 01 Јуни 2009 19:15

Драка палиурус (аустралис) спина цхристи е грмушка што расте на каменјари и има округли мазни листови. Достигнува 3 до 4 метри висина.Цвета во почетокот на јуни околу 10 дена .

Последна промена на Петок, 29 Мај 2015 21:48
Повеќе...
 
Технологии на пчеларење PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Понеделник, 26 Октомври 2009 11:22

Технологијата можеме да ја дефинираме како - Решение за реалните човекови проблеми преку развој и примена на одредени постапки,алатки,материјали,добра или информации во форма на вештини,знаење или инструкции при производство на одредени добра и остварување на одредена цел.

Последна промена на Понеделник, 26 Октомври 2009 11:46
Повеќе...
 
Фактори кои влијаат на технологиите при производство на пчелини производи PDF Печати Е-пошта
Напишано од Администратор   
Вторник, 27 Октомври 2009 20:42

Доколку при одгледување на пчелините заедници главна цел ни е производството на мед ,тогаш мораме да ги разгледаме факторите кои влијаат на приносите на мед по пчелино семејство.

Последна промена на Недела, 08 Ноември 2009 16:50
Повеќе...
 
Липа PDF Печати Е-пошта
Напишано од A.T.   
Понеделник, 01 Јуни 2009 19:26

Липа  има повеќе врсти од кои најзначајни се сребрено лисната, крупно лисната и ситнолисната  липа. Дрвајата од липа се среќаваат во шуми но и како поединечни стебла  покрај меѓите . Во поволни услови кога има влага во воздухот и нема ветер може добро да замеди , но топлите  и суви ветрови можат да го прекинат медењето.

Последна промена на Недела, 06 Декември 2009 13:02
Повеќе...
 
Повеќе Артикли...
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 Следно > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Анкета

Дали би купувале пчеларски производи преку Интернет?
 

Пријатели

Банер

Кој е најавен?

Има 20 гости присутни

Број на посети

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
Денес12
Вчера54
Оваа недела12
Овој месец167
Вкупно216243
Членови : 1405
Содржина : 942
Веб врски : 8
Гледања на содржината : 1310388